Złoto uznawane jest przez inwestorów za jedną z najbardziej pewnych inwestycji na rynku. Wielu z nich właśnie w czasach kryzysu ucieka się do zakupu określonej ilości złota uważając, że to jest najbardziej trwała i pożądana waluta na świecie. Niemniej jednak nie zawsze złoto jest dobrym obiektem do spekulacji. Warto więc się zastanowić, czy tak naprawdę warto inwestować w złoto?

Opłacalność inwestycji w złoto

Czy warto inwestować w złoto? Przede wszystkim złoto jest uznawane za walutę najbardziej wymienialną, którą w zasadzie zapłacimy na całym świecie. Złote jest również dość odporne na inflację, a także na różnego rodzaju kryzysy na światowych rynkach. O ile waluty różnych krajów mogą nagle znacznie stracić na swojej zawartości, to cena złota jest odporna na  różnego rodzaju zawirowania. Warto podkreślić, że złoto jako surowiec jest tzw. towarem skończony. Tak więc w przyszłości jego wartość będzie już tylko i wyłącznie rosła. Ponadto podkreśla się, że złoto ma niewielkie rozmiary, co znacznie ułatwia jego przechowywanie.

Dlaczego nie zawsze warto inwestować w złoto?

Niemniej jednak jeśli inwestowanie w złoto niosłoby ze sobą tylko i wyłącznie korzyści, to inwestorzy kupowaliby tylko i wyłącznie ten właśnie surowiec. A przecież tak nie jest. Wynika to z tego, że złoto chociaż ma wiele zalet, to jednak inwestowanie ten surowiec niesie ze sobą również wiele wad. Przede wszystkim złoto wymaga odpowiedniego przechowywania. Złoto zaliczany jest do materiałów miękkich, dlatego też łatwo je uszkodzić mechanicznie. W tym wypadku warto zainwestować w specjalne etui na sztabki złota, czy też w tzw jak kapsle mennicze, w których przechowywać możemy złote monety.

Kolejna bardzo istotna kwestia wiąże się z dużym ryzykiem kradzieży złota. Dlatego musimy zainwestować w odpowiednie systemy bezpieczeństwa. Wydawać by się mogło, że najlepszym wyborem jest tutaj wynajęcie w banku skrytki depozytowej. Tego rodzaju usługi proponują również prywatne firmy. Bardzo istotną kwestią jest tutaj również umowa ubezpieczenia takiej skrytki. Jeśli jednak chcemy złoto trzymać w domu, to powinniśmy zainwestować w solidny sejf. Jednak oczywiście w tym wypadku musimy się liczyć ze sporym wydatkiem. Wydaje się, że na czasy kryzysu, z jakim będziemy mieli teraz do czynienia, złoto jest  jedyną pewną inwestycją. Zawirowania, które dotykają rynki finansowe, powodują, że obecnie kupno akcji, czy też innych instrumentów finansowych wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Złoto w tym wypadku jawi się inwestorom, jako w pełni bezpieczna przystań.

Dodaj komentarz