W ostatnich latach, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, popularność zyskuje produkcja kontraktowa. Z outsourcingu usług biznesowych decydują się korzystać nie tylko duże korporacje, ale również mniejsze firmy. Co warto wiedzieć o modelu współpracy, jakim jest produkcja kontraktowa?
Outsourcing usług produkcyjnych
Outsourcing usług polega na zlecaniu firmom zewnętrznym wykonywania pewnych zadań, zamiast tworzenia w przedsiębiorstwie nowych działów i zatrudniania personelu. Największą popularnością cieszy się obecnie outsourcing usług:
-
księgowych,
-
administracyjnych,
-
prawnych,
-
informatycznych.
Niemniej jednak coraz częściej wykorzystywana jest także produkcja kontraktowa, która polega na zleceniu wyprodukowania towarów innej firmie. Jest to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla przedsiębiorstwa, które nie posiada własnej hali produkcyjnej czy parku maszynowego. Firma, która chciałaby zlecić produkcję innemu podmiotowi, zgłasza się do producenta kontraktowego z konkretną ofertą współpracy. Przedstawia swój pomysł na produkt i projekt, który konsultowany jest ze specjalistami. Finalnie podpisywana jest umowa, która określa, co, w jakiej ilości i w jakim czasie ma zostać dostarczone przez producenta kontraktowego. Obecnie tego rodzaju kontrakt podpisuje się zazwyczaj na produkcję leków, kosmetyków, perfum. O tym, jak dokładnie wygląda produkcja kontraktowa produktów leczniczych, można przeczytać na stronie https://chc.com.pl/produkcja-kontraktowa/produkcja-produktow-leczniczych/.
Zalety produkcji kontraktowej
Przedsiębiorcy coraz chętniej zlecają produkcję konkretnych wyrobów podmiotom zewnętrznym. Takie rozwiązanie może bowiem przynieść bardzo wiele korzyści. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim optymalizację produkcji, a także znaczne ograniczenie kosztów. Firma może bowiem wiele zaoszczędzić, gdyż nie musi inwestować w specjalistyczny sprzęt, oprogramowanie czy zatrudniać wykwalifikowanego personelu. Zamiast tego można skupić się na promowaniu własnej marki oraz produktów. Przedsiębiorcy decydujący się na produkcję kontraktową, mogą liczyć na wsparcie merytoryczne specjalistów, których zatrudnia firma zewnętrzna. Dzięki temu mają oni dostęp do nowoczesnych rozwiązań, jakie stosują firmy produkcyjne. Co więcej, producent kontraktowy zobowiązuje się do obsługi danego projektu od początku do końca. Pozwala to przedsiębiorcy niejako przerzucić odpowiedzialność za jakiekolwiek niedopatrzenia czy błędy popełnione na każdym etapie realizacji zamówienia. Skorzystanie z outsourcingu produkcyjnego pozwala sprawniej zarządzać firmowym budżetem, lepiej planować i kontrolować wydatki.
Dlaczego warto?
Założenie i rozwinięcie biznesu wymaga sporych nakładów finansowych. Najtrudniej jest przedsiębiorcom, którzy chcieliby prowadzić działalność o profilu produkcyjno-handlowym. Zakup odpowiedniego sprzętu, zagospodarowanie hali produkcyjnej czy zatrudnienie wykwalifikowanego personelu z pewnością pochłania znaczne środki finansowe. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z produkcji kontraktowej – pozwala ono zaoszczędzić pieniądze, a także czas potrzebny do wprowadzenia produktu na rynek. Co więcej, na produkcję kontraktową chętnie przechodzą również firmy, które dotychczas trudniły się wyrabianiem produktów we własnym zakresie. Powodem jest fakt, iż utrzymanie pełnej infrastruktury produkcyjnej pociąga za sobą kolejne wydatki. Tymczasem w przypadku produkcji kontraktowej płaci się jedynie za wykonaną usługę. Jej koszt jej różny, w zależności od indywidualnych umów, jakie zostaną zawarte z producentem kontraktowym.