Panele fotowoltaiczne jeszcze jakiś czas temu kojarzyły się tylko i wyłącznie z bardzo kosztowną inwestycją na którą mogli sobie pozwolić raczej zamożni inwestorzy. Od jakiegoś czasu w związku z tym, że koszty ich montażu się zmniejszyły, jak również możliwe jest uzyskanie dofinansowania ten trend się zmienia. Obecnie możemy zaobserwować istny renesans popularności instalacji fotowoltaicznych, co widoczne jest już nie tylko w dużych miastach, ale także na terenie mniejszych miejscowości, jak również wsi. Pojawiają się zarówno na dachach, jak i na gruntach czy elewacjach. Czy warto powiedzieć im przysłowiowe ,,tak”? Podpowiadamy.

Wybieramy panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to z założenia inwestycja na długie lata. Ich producenci uśredniając dają na nie gwarancję rzędu od 10 do 25 lat – oczywiście uśredniając ten przedział czasowy. Aby jednak mieć pewność tego, że właśnie tyle czasu będziemy mogli cieszyć się z generowania oszczędności za użytkowanie energii elektrycznej musimy postawić na dobrej klasy panele. W praktyce oznacza to właśnie wybór dobrej firmy, która będzie odpowiadała za ich produkcję. Mowa na przykład o takiej jak ta https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/. Bardzo ważne jest to, aby jakość miała bardzo duże znaczenie. Oszczędzanie na panelach mija się z celem, jeśli rzeczywiście chcemy generować z ich pomocą oszczędności, a po drugie będziemy chcieli móc korzystać z ich potencjału energetycznego przez długie lata.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, czy dana firma korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych. W praktyce warto także, aby producent sam wyznaczał ścieżki dla konkurencji. Pamiętajmy o tym, że branża OZE rozwija się bardzo intensywnie, stąd bieżące monitorowanie rynku, jak również proponowanie swoich rozwiązań jest bardzo istotne. Zwróćmy także uwagę na to, czy pracownicy danej firmy są w stanie zapewnić nam fachowe doradztwo. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż dlatego, że wybierając panele musimy mieć świadomość, że nie każde modele sprawdzą się w danym budynku.

 

Zobacz także: http://managerplus.com.pl/czym-sa-panele-fotowoltaiczne-co-warto-o-nich-wiedziec/

 

Jak dobrać panele fotowoltaiczne – zwróć uwagę na moc i montaż

Pamiętajmy o tym, że na jakość dobrej klasy paneli fotowoltaicznych, w tym także takich jak te https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-piotrkow-trybunalski/ składa się szereg czynników. Wśród nich należy wymienić między innymi to, że stawiamy na dobrego producenta. Kolejny krok, to zwrócenie uwagi na solidność wykonania. Nie bez znaczenia pozostaje również zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych oraz instalator. Kolejna ważna kwestia to gwarancja producenta, jak również status Tier 1 oraz badania niezawodności instytutu PVEL.

Pamiętajmy także o tym, żeby sprawdzić falownik, czyli inwerter, który jest odpowiedzialny za to, że dochodzi do konwersji prądu stałego na zmienny. Kolejna ważna kwestia, to patrzenie na kable i złączki. W końcu musimy połączyć panele ze sobą, a następnie z falownikiem. Trzeba to robić zgodnie ze sztuką, aby mieć pewność, że montaż został przeprowadzony w sposób fachowy.

Nie bez znaczenia pozostaje moc paneli – pamiętajmy o tym, że należy ją dobrać odpowiednio do zapotrzebowania energetycznego danego budynku. W praktyce oznacza to, że każdy ma inną. Inna jest w tym, który dopiero jest na etapie budowy (instalacja powinna być zaplanowana już na etapie projektu), a inne zapotrzebowanie ma ten, który jest już w użyciu – nie ma znaczenia czy jest to budynek prywatny, użyteczności publicznej czy też komercyjny. Kolejna ważna kwestia, to ekspozycja paneli. Montaż na dachu, to przede wszystkim branie pod uwagę kąta jego nachylenia. Ten powinien znajdować się w przedziale między 30, a 40 stopniami, w tym także mowa o panelach takich jak te https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-tomaszow-mazowiecki/. Kolejna rzecz, to ekspozycja. Optymalna, to południowa, natomiast można też postawić na południowo-zachodnią. Jeśli decyzja padnie na południowo-wschodnią, to konieczne jest upewnienie się czy nie dochodzi w niej do zacienienia.

Dodaj komentarz