Polski system podatkowy jest bardzo skomplikowany i dość mocno zawiły. Dlatego księgowość powinna być prowadzona przez osoby doświadczone, dysponujące szerokim zakresem wiedzy zarówno z zakresu rachunkowości, jak i obowiązujących uwarunkowań prawnych. Na co zwrócić uwagę decydując się na takie usługi? Podpowiadamy.

Kiedy warto zatrudnić własną księgową?

Duże firmy bardzo chętnie zatrudniają osoby odpowiedzialne za prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jest to rozwiązanie optymalne zwłaszcza dla spółek, które chcą mieć pełną kontrolę nad stanem swoich finansów i na bieżąco przygotowywać niezbędne dokumentacje, na przykład na potrzeby akcjonariuszy. Z drugiej strony jest to znacznie większy koszt niż w przypadku zlecania usług prowadzenia księgowości przez firmę zewnętrzną. Ma to jednak uzasadnienie zwłaszcza w przypadku jeśli firma zatrudnia dużą ilość osób. Obsługa pracowników jest dzięki temu wygodniejsza i dużo bardziej efektywna, ponieważ prowadzone jest bezpośrednio z pomieszczenia znajdującego się w biurze.

Osoba na stanowisku księgowej nie zawsze zajmuje się tylko i wyłącznie prowadzeniem spraw finansowych. Może także wykonywać inne obowiązki, na przykład te związane z zatrudnianiem pracowników. Taka sytuacja ma czasem miejsce w małych, a także w średniej wielkości firmach. Jeśli przedsiębiorstwo chce dysponować wysoką jakością usług księgowych musi uważnie dobierać osoby na to stanowisko, zwracając uwagę przede wszystkim na doświadczenie oraz wykształcenie aplikujących kandydatów.

Kiedy warto zlecić prowadzenie księgowości?

Księgowość w Krakowie i w każdym innym, dużym mieście prowadzona przez firmy zewnętrzne cieszy się coraz większą popularnością. Wpływa na taki stan rzeczy ma kilka czynników. Przede wszystkim jest to szalenie wygodna usługa, która pozwala przenieść pewne obowiązki na firmę zewnętrzną. Oszczędza to tym samym czas i pozwala właścicielowi firmy skupić się na bardziej istotnych kwestiach. Poza tym nie istnieje ryzyko trafienia na nierzetelnego księgowego, ponieważ łatwo zweryfikować opinie o danym przedsiębiorstwie.

Wybierając prowadzenie księgowości przez firmę zewnętrzną należy zwrócić uwagę na skalę ich działalności. Duże i znane przedsiębiorstwa zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów z różnych branż. Oprócz prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą oni zaoferować także kompleksowe doradztwo prawne i finansowe. Więcej informacji na temat oferty firmy, która oferuje takie kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorców można znaleźć na stronie https://fcenter.pl/.

Dodaj komentarz